Ütüleme(DİODE) Epilasyon Nedir? admin
Ütüleme(DİODE) Epilasyon Nedir?

Diyot bilinen adıyla Diode epilasyon, koyu renk tenlerde ve kalın kıllarda çok etkili olan, açık tende ve ince kıllarda daha az etki eden güvenli ve etkili bir epilasyon yöntemidir. Özellikle koyu renk tenlerde tercih edilse de, diğer tüm tenlere de uygulanabilir. Diode epilasyonun dalga boyu 800 ile 810 nanometreye kadar ulaşır ve bu dalga boyu epilasyon için altın standart olarak kabul edilir.

Diode epilasyon, Alexandrite epilasyona göre daha yeni bir teknolojiye sahiptir. Diode epilasyon yöntemiyle bacaklarda, yüz bölgesinde, koltuk altlarında ve bikini bölgesinde istenmeyen tüyler kalıcı olarak azaltılır veya yok edilir.

Diode epilasyon bakımına girmeden önce bu tekniği uygulayacak kişilerin uzmanlığından ve deneyiminden emin olunması gerekmektedir. Çoğu cilt uzmanı, kalıcı ve hızlı çözüm sunması sebebiyle Diode Epilasyon yani Ütüleme Epilasyon yöntemini önermektedirler.

Diode Epilasyonda Tüyler Ne Zaman Dökülür?

Epilasyon seansı sonrasında kıllar hemen dökülmez. Kılların dökülmesi için yaklaşık 1-2 haftalık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. Bakımı gören hasta süre geçtikçe kılları nazik bir şekilde tutsa bile, kıllar çıkacaktır ancak sert çekilmemesi gerekmektedir.

Diode epilasyonun melanini değil, kıl köklerini hedef alması sebebiyle koyu tenli kişilerde çok etkili olmakla beraber, diğer tüm cilt tiplerinde de kullanılabilmektedir. Dalga boyu uzun olduğu için cilt katmanın daha derin bölgelerine inebilir ve kıl köklerine daha rahat nüfuz edebilir.
Diode epilasyon vücudun geniş bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu sebeple sırt, göğüs ve karın gibi geniş alanlara epilasyon yaptırmak isteyen erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilir. Geniş bölgeler haricinde; geniş dalga boyu ile yüz bölgesinde farklı nitelikteki kılların azaltılmasında da en etkili yöntemlerden biridir.
Ütüleme epilasyon yapılacak bölgelerde gezdirilerek uygulandığı için oldukça hızlı bir yöntemdir. Gezdirildiği bölgelerde çok sayıda kıl folikülünü ısıtarak yapısal değişime uğratan Diode epilasyon, kıllar aynı büyüme seviyesindeyse kısa dönemde epilasyon seansları sonuçlanır.

Diode epilasyon istenmeyen kıl sorununu kalıcı olarak çözer. Bölgedeki kılların %90’ı tekrar görülmez.